” 2015 yılında 1.2 milyon rakamına ulaşmak hiç de sürpriz olmayacak “

Konut kredilerinde Q3’te duraklama, siyasi risklerin giderilmesiyle yıl sonunda %15 artış bekleniyor.TSKB değerleme Fatih Tosun

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdür Yardımcısı Fatih Tosun, seçim atmosferi ve siyasi belirsizliğin etkisiyle yılın üçüncü çeyreğinde konut kredilerinde yavaşlama beklendiğini; ancak sonbaharda siyasi risklerin giderilmesiyle birlikte yılın tamamında konut kredilerinde yüzde 15, konut satışlarında ise yüzde 3 artış öngördüklerini söyledi.

Konut kredisi kullanımında rekor yılı olan 2013’te kredi hacmi 50.4 milyar TL olmuş; 2014 yılında ise kredi tutarı yüzde 27.5 düşüşle 36.5 milyar TL olarak gerçekleşmişti.

Konut satışları ise 2014’te yılın ikinci yarısındaki toparlanmanın etkisiyle 1.17 milyon adet olarak gerçekleşmişti.

Geçen yıl üçüncü çeyrekten 2015 Haziran seçimlerine kadar konut kredisi faizlerindeki geri çekilmenin konut kredisi kullanımı ve konut satışlarına olumlu yansıdığını belirten Tosun, “2015 yılının üçüncü çeyreğinde konut kredisi kullandırımında bir duraklama yaşayacağımız gerçeği önümüzde duruyor. Bunun kaç çeyrek süreceği siyasi istikrarın yeniden kurulması ve konut kredisi faizlerinin aşağıya doğru yönünü çevirmesine bağlı” dedi.

Tosun, Fed kararları, jeopolitik gelişmeler, iç politik gündem ve ekonomideki volatilitenin yılın ikinci yarısında konut kredisi faizlerinin seyrini etkileyeceğini belirterek, “Yılın ikinci yarısında konut satışlarında konut kredisi kullanımında olumsuz ve olumlu aylar görebiliriz. Beklentimiz 2014 yılına göre 2015 yılında konut satışlarının yüzde 3 ve konut kredisi kullanımının yüzde 15 artması yönünde” dedi.

Tosun, konut kredisinde bu yıl 40-45 milyar lira aralığında bir hacim oluşabileceğini söyledi.

Bu yılın ilk yedi ayında ise 731,669 adet konut satışı gerçekleştiğini belirten Tosun, “2015 yılında 1.2 milyon rakamına ulaşmanın hiç de sürpriz olmayacağı, siyasi risklerin giderildiği bir sonbahara girdiğimizde olumlu senaryonun gerçekleşeceğini düşünüyoruz” dedi

Kaynak : İnvesting

Puanlama

  • 3
  • 8
  • 9
  • 6
  • 5
  • 6.2

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia