STATEX ve APPEX’ Büyük destek !!!

TÜBİTAK tarafından desteklenmeye uygun görülen STATEX ve APPEX projeleri nedir?

 

Key internet logo STATEX APPEX TÜBİTAK

 

Keyinternet’e ait Twitter hesabından, yapılan duyuruya göre yaklaşık 2 yıldır çalışmaları devam eden birden fazla yazılım arasından 2 yeni sistemin hayata geçirileceğini öğrendik.

Duyuru şöyledir;

Key internet STATEX APPEX TÜBİTAK

” Gayrimenkul Değerleme Sektörüne yeni fırsatlar sunacak olan STATEX ve APPEX projelerimiz TÜBİTAK tarafından desteklenmeye uygun görülmüştür. ”

_________

Peki, TÜBİTAK tarafından desteklenmeye uygun görülen STATEX ve APPEX projeleri nedir? Kısaca tarifleri…

Statex logo

STATEX nedir?

STATEX İstatistik Uzmanı (STATEX-STATics EXpert) Gayrimenkul Değerleme için Referans Kaynakları Sistemidir. İki yılı aşkın süredir çeşitli yazılımlar sayesinde pek çok içerik kaynağı izlenerek gerçekleştirlen veri madenciliği çalışmaları sayesinde yapısal hale dönüştürülen veriler ile gayrimenkullere ilişkin veritabaları oluşturulmuştur. Başta gayrimenkul değerleme uzmanları olmak üzere ilgililerin referans kaynağı olması hedeflenen STATEX Sistemi için halka açık bilgilendirme sitesi de en yakın zamanda hayata geçirilecektir.

Appex

APPEX nedir? 

APPEX Değerleme Uzmanı (APPEX-APPraisal EXpert) geçmişe ve bugüne ait veriler ışığında oluşturulmuş gayrimenkule ait bir Değer Kontrol Sistemidir. İki yılı aşkın süredir devam eden büyük veri madenciliği çalışmaları sonrasında oluşturulan veritabanları üzerinde ilgili verilerin yerel özelliklerine göre dinamik oluşan matematiksel ve istatiksel yöntemler ile modelleme yapabilen yazılımlar geliştirilmiştir. Bu çalışmalar sonrasında ortaya çıkan APPEX Sistemi için halka açık bilgilendirme sitesi de en yakın zamanda hayata geçirilecektir.

_________

Bazen düşünüyor olabilirsiniz ” Ekspermedia ” içerisinde neden bu kadar Keyinternet ve İNVEX haberleri yer alıyor diye. Cevaplayalım…

Değerleme sektörü, her özel konunun başında dediğimiz gibi gelişim faaliyetini sürdüren bir sektördür. Gelişim noktalarında hep devrim niteliğinde işlemlere tabi olmuştur. Bunların içerisinde Takbis sistemi en son yapılan uygulamalardan biridir. Belki 5-10 sene öncesinden öngörüye ve alt yapı çalışmalarına başlanan uygulamalardır.

Keyinternet ve sistemleri olan İNVEX, her ne kadar ticari bir kuruluş ve amaç olsa da, Değerleme sektörüne kattığı faydanın herkes fazlası ile farkındadır. Değerleme sektörünü yıllardır, en pratik ve en sistemli noktaya taşımak için çalışmalar yürütmekteler. Bu sebeple itina ile takip ediyoruz!!!

Yeni sunacakları APPEX ve STATEX sistemlerinde ise İstatistik yapma özelliği ve verilere göre bölge değer yorumlama yada aralık alabilme özelliği bulunmaktadır. 

Kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi?

APPEX ile geçmişe ve bugüne ait veriler ile oluşturulmuş sistem içerisinden girdiğiniz veriye yada mevcut veriye göre gayrimenkule ait bir değer kontrol işlemi oluşturulacak. Nasıl sistem?

STATEX ile Gayrimenkul değerleme için referans kaynakları oluşturabilecek İstatistik yapabileceksiniz. Peki bu nasıl bir sistem?

_________

Değerleme firmalarının bu emek karşılığında bu sistemlere hayır diyebileceğini sanmıyoruz.

Tübitak tarafından da onay ve destek alması o kadar önemli ki. Değerleme sektörünü de aşıp devlet ihtiyacına uygun olacağı görünüyor. Tam anlamı ile gerçek bilgilere dayalı istatistik verileri oluşturmaya müsait bir oluşumdur bu sistem. TÜİK de ister mi bir dilim pasta. 🙂 Değerleme firmaları ile arasında bir protokol olursa neden olmasın? Bddk da engel olmaz ise değil mi. Yada kendi oluşturdukları veriler ve çalışmaları için de kullanabilirler. Ancak mutlaka bir değerleme firması verisi olmak zorundadır. Güncel olabilmesi açısından. Neden bu noktaya geldik bilmiyoruz. ama muhteşem bir çalışma olacaktır.

Şu günlerde doğuş grubu tarafından hayata geçirilen Zingat.com da emlak satış beyan değerlerine göre bir bölge veri sistemi oluşturuluyor. Güzel bir çalışmadır. Ancak emlak satış ilanları üzerinden yapılmaktadır. Gayrimenkul değerlerinin gerçek tespitleri üzerinden yapılacak sistemler ise; APPEX ve STATEX içerisinde yer alacaktır.

Öncelikli olarak Eva ve TSKB gibi bölge araştırmaları ve analiz çalışmalarına önem veren Değerleme firmaların yaptıkları araştırma çalışmalarına büyük ölçüde destek sunacak çalışmalar olacağı kanaatindeyiz.

Aslına bakarsanız, değerleme firmalarında hata payının %1 in bile altına çekebileceğini düşündüğümüz sistemler olacağı görünüyor.

Tüm değerleme firmalarının bu sistemi kullanması gerekmektedir. Yakın rapor bulmak ve arşivi taramak yanına bir de girdiğiniz veriye göre sisteminizden değer tespitine ulaştığınızı hayal edin. NİRVANA’ya ulaşmak herhalde bu olsa gerek…

Bu sistemlerin çok ciddi bir matematik çalışmaları üzerine kurulduğunu da hatırlatırız…

Puanlama

  • 5
  • 8
  • 9
  • 8
  • 7
  • 7.4

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia