Tüketici hakem heyetine başvurarak ücretler geri alınabilir mi ???

Değerleme sektörüne hizmet etmek yanı sıra,
sektöre karşı olan ters bakış açısını doğru yönlere çevirmek de bir diğer amacımız…

Değerleme sektörüne bakış

Genel dilde sorulan sorular şunlardır;

 1. Ekspertiz ücretini geri alabilir miyim?
 2. Belediye / Tapu Harç ücretini neden benden alıyorlar?
 3. Neden ekspertiz ücretine belediye tapu dahil değil?
 4. Belediye Harç. ücreti ne demek?
 5. Ücretler konusunda Ne yapmalıyım?
 6. Bu ücretler yasal mıdır?
 7. Gibi gibi sorular ?

Ekspertiz ücretini artık geri alamazsınız. Neden mi? Değerleme işlemleri belirli yıllara kadar yalnızca bankalar tarafından gerçekleştirilirdi. Bir iki görme, selamlaşıp çay içmekten ibaretti. Tabi belirli sayıda risk noktasına geldiğinde yavaş yavaş SPK Lisanslı Gayrimenkul Değerleme şirketleri devreye girmeye başladı. Bu sayede resmi kurumlar ve resmi evraklar çerçevesinde taşınmazın yasallığına dair ekspertiz işlemleri gelişti.

Değerleme ücreti, şayet fatura karşılığında ekspertiz yapılmış ise geri alınamaz. Bir işlem karşılığında ödemesi tarafımızdan aracı olan banka ile yapılmaktadır. Belirli yıllara kadar banka görevlilerinin yaptığı işlem olduğunu tespit ederseniz o zamanlarda ki ücretleri ancak geri alabilirsiniz. Yani resmi olarak 01.01.2010 tarihi itibari ile gerçekleşen değerleme raporlarına ait bir ücreti bankalardan geri talep edemezsiniz.

Neden rapor dışında + ödemeler yapıyorsunuz?  Yasal olarak ödemek zorunda olduğunuz ücretin üzerine Belediye + Tapu masrafları da eklenmektedir.

Neden mi? Çünkü böyle bir alanı gören belediyeler bu boşluklardan faydalanmak sureti ile bu işlemi paraya çevirmek istediler ve başardılar da. Tapu masrafı cüzzidir ve somut olarak bir anlam taşımakta ve olması gerektiği kadardır. Ancak belediye ücretleri için öyle bir durum söz konusu değildir. Bir dosyaya inceleme bedeli 250.,-TL noktalarına kadar olmamalıdır. Değerleme uzmanları Belediyelerin imar arşivlerinde yer alan dosyaları incelemek için tapu bilgilerinde yer alan taşınmazın dosyasını incelemek ister. Yalnızca İNCELEMEK isterler. Dosyayı alıp eve götürmüyorlar. Sadece Allah tarafından bahşedilen gözler ile incelemek istiyorlar. Aslında bu işlem belediyelerin asli görevlerinden biridir. Çünkü vatandaşa hizmetin bir parçasıdır. Değerleme uzmanları belediye dosyasındaki evrakları incelemek dışında bir talepte bulunmuyorlar. Bu sebepledir büyük itirazlarımız. Çünkü talep edilen ücretler 100-150-200-250.,-TL bedellerde seyretmektedir.

Belediye Tapu ücreti ne demek? Aslında hiç bir şey demek değil. Olmamalı da zaten. Belediye dosya inceleme ücretinin varlığı, hali hazırda var olan belediyeler için bir utanç kaynağıdır. Belediyelere ticarethane olarak bakmaya devam ettikçe bu varlık da varlığını korumaya devam edecek…

Yasal mıdır? Bu konuda mutlaka bir avukat ile görüşün. Mutlaka belediyeler cephesinde bu işlemin bir hata olduğuna dair yasal bir pay yada yanlışlığa daire bir işleme ulaşılacaktır.

Ücretler konusunda Ne yapmalıyım?

– İTİRAZ ETMELİSİNİZ?
– ŞİKAYET ETMELİSİNİZ?
– BİR ŞEKİLDE YASAL OLARAK BUNUN PEŞİNE DÜŞMELİSİNİZ?
– EMSAL TEŞKİL EDEBİLECEK BİR DAVA KAZANMALISINIZ?
– ÖDEDİĞİNİZ ÜCRETİN HAKSIZ OLDUĞUNUN BİLİNCİNE VARMALI VE HERKESE BUNU ANLATMALISINIZ?

Bir düşünün, onaylayın yada onaylamayın

Puanlama

 • 6
 • 7
 • 4
 • 8
 • 10
 • 7

  PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia