Türkiye’nin en değerli caddesi

Eva Gayrimenkul Değerleme A.Ş ‘ nin yaptığı araştırmaya göre Türkiye’nin en değerli ve en hareketli caddesi olan istiklal caddesinde caddeye bakan dükkanların $/1m² sinin kirası 335$ dolar.

Eva Değerleme Özdil Şahin

İSTİKLAL CADDESi’nde bir metrekarenin kirası 335 dolar. Türkiye’nin en değerli noktalarından biri İstiklal Caddesi oldu. Yapılan araştırmaya göre Galataport ve Haliçport projelerinin faaliyet geçmesiyle birlikte Türkiye’nin tartışmasız en değerli noktalarından biri olarak konumlanacak İstiklal’de ziyaretçi sayısı artacak Değerleme sektörünün önde gelen kuruluşlarından EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık A.

Ş. Lisanslı Değerleme Uzmanı Özdil Şahin, alışveriş merkezlerinden dahi geniş ölçekte bir cadde perakendesine sahip, büyük otellerin, tiyatroların, sinemaların, okulların, konsoloslukların, yabancı kültür merkezlerinin, sanat galerilerinin bulunduğu Beyoğlu’nun, İstanbul’un en canlı ve gözde semtlerinden biri olma özelliğini uzun yıllar sürdüreceğini artmakta olan gayrimenkul değerleri ile gösterdiğini ifade etti.
Şahin, restoranlar, giyim mağazaları, kitabevi-kafeler, bankalar ve sinemaların bulunduğu, yerli yabancı pek çok markanın yer aldığı Taksimden Galatasaray Lisesine kadar olan bölümün caddenin en değerli kısmı olduğunu, burada dükkânların kira değerlerinin metrekare aralıklarının 125 ile 335 dolar arasında değiştiğini ve dükkanların kira değerlerinde genellikle yıllık yüzde 15-20 oranlarında artış gözlemlediklerini açıkladı. Sanat galerilerinin, kitabevlerinin, iş hanlarının ve konsoloslukların ağırlıkta olduğu Galatasaray Lisesi ile Tünel arasındaki kısmın önceki yıllara oranla gittikçe değer kazandığını, bu aralıktaki dükkanların kira değerlerinin metrekare aralıklarının 50 ile 145 dolar arasında değiştiğini belirten Şahin, bu bölgedeki dükkanların kira değerlerinde genellikle yıllık yüzde 10-15 oranlarında artış görüldüğünü söyledi.

Türkiyenin En Hareketli Caddesi - İstiklal

“YATIRIMCILAR BÖLGEDEKİ ATIL VAZİYETTEKİ BİNALARI RESTORE EDİP APART OLARAK DEĞERLENDİRİYOR”

Şahin ayrıca şunları söyledi: “Beyoğlu’nda atıl vaziyetteki binaların çoğunun yatırımcılar tarafından satın alınıp restore edildiğini ve apart olarak değerlendiriliyor. Bunun özellikle yabancı turistler için bölgeyi daha cazibeli hale getiriyor.
Genellikle düşük oda kapasitesine sahip apartların günlük kiralarının sezonuna göre 80 ile 160 Euro arasında değişiyor. 5 yıldızlı otellerde 2014 yılı ortalama gece konaklama fiyatının 150 – 400 Euro aralığında görülüyor. Bir önceki yıla göre 5 yıldızlı otel fiyatlarında yüzde 25 -30 oranlarında düşüş gözlemliyoruz. Bir önceki yıla göre 4 yıldızlı otel fiyatlarında yüzde 25, yüzde 30 oranlarında artış yaşanıyor ve butik otellerde 2014 yılı içerisindeki talep edilen ortalama gece konaklama fiyatlarının kahvaltı ve ek servis ücretlerinin dahil olup olmamasına göre 65-265 euro arasında değişti ve bir önceki yıla göre fiyatlarında yüzde 1520 oranlarında artış görüldü” dedi.O bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia