” United Değerleme Danışmanlık A.Ş. ” kurulmalı mı?

Evet Nasıl Fikir!

United Değerleme

Son dönemde bize desteğini esirgemeyen, birçok konuda görüşleriyle katkıda bulunan Hakan Yıldızcı ile geçen hafta yaptığımız bir kısa sohbetin konusunun sizin de ilginizi çekeceğini düşündük.

Sohbetimizin ana konusu aslında Yapı Kredi’nin yakın tarihte almış olduğu idari kararlarla Çözüm Ortaklarının Özellikle istanbul’ da iş alımlarının engellenmesi ve Şekerbank’ın sadece küçük bir eleştiri sebebi ile Aydın’da bir çözüm ortağının kullanıcı hesabını dondurması akabinde Çözüm ortaklığının gittikçe zorlaşacağıydı.

Konu konuyu açtı her zamanki gibi ve bankalara iş yapan lisanslı değerleme uzmanlarının eleştiri yapma sıkıntısının aksine Bankalar dışındaki alanda faaliyet göstermenin de özgürlüğüyle Hakan Yıldızcı ‘dan büyük resmi gösteren ve fırsatları ortaya koyan birkaç öneri geldi, biz de bunların üzerinde biraz daha düşünüp paylaşılmasında fayda olacağı sonucuna vardık.

Çözüm ortaklığının da sosyal hesaplardan takip ettiğimiz kadarıyla gittikçe ayaklar altına serilmeye başlandığı bir çalışma alanı  olduğunu görüyoruz. Bu konu şimdilik sadece lisanslı değerleme şirketleri üzerinden bankalara yapılan çalışmalar alanında geçerli. Aslına bakarsanız Çözüm ortaklığını hep farklı şekillerde tanıtmış, anlatmıştık. Çözüm ortaklığı denilen hadise kabaca işin asıl sahibi olan lisanslı değerleme firmalarının iş gücünün yetersiz olduğu noktada tam güç mekanizması olarak çalışabileceği ve hizmet satın alabileceği bir çalışma alanıdır.

Yani;

 1. Lisansımı aldım Çözüm Ortağı olmak istiyorum,
 2. Hafta sonları çalışabilir miyim?,
 3. 3 aydır kadrolu olarak çalışıyorum Çözüm Ortağı olacağım,

gibi maddelerin hızla çoğaldığı bir noktada ciddi bir problemin olduğu görüyoruz…

İşin özüne inince lisanslı değerleme firmasına hizmet veriyorsanız, o değerleme firmasının bile bilgisinin, iş gücünün yetersiz kaldığı noktada devreye girebilecek iseniz, o zaman çözüm ortağı olursunuz.

Bilgi birikiminiz öyle bir noktada olmalı ki, size bu işi yapabilir misiniz değil, ücret konusunda danışmalılar. Bankalar ayağında bu ücretlendirme tabi ki sabittir…

Geri dönelim asıl probleme!

United Değerleme Danışmanlık A.Ş.

Şayet özel projeler ve nitelikli işler konusunda değerleme ve çalışma alanlarında hizmet vermiyorsanız Hakan Yıldızcı gibi. Potansiyelin banka olduğu bir ezici üstünlüğün altında yapabileceğiniz çözüm önerilerinin en başında Hakan Yıldızcı’nın önerisi ağır basıyor! United Değerleme Danışmanlık A.Ş.’nin bir şekilde hayata geçirilmesi gerekiyor!

Peki United Değerleme Danışmanlık A.Ş. Nedir?

Düşünün, 300-500 Ortaklı bir değerleme şirketi var ve adı da ” United Değerleme Danışmanlık A.Ş. ” olacak. Türkiye’nin her yerinde bölgesi olan. Bir merkezden kontrolü ve iş dağılımı sağlanan. Yönetim kurulu başkanlığından tutunda operasyon ekibine kadar kadronun ortak kararlarla sağlandığı, yönetimi ve muhasebe işlemleri ile uygulamalı takiplerinin de yazılım sistemleri ile takip edildiği bir mekanizma haline geldiğini hayal edin. Zaten İNVEX, GDYS, DTS vb. yazılımlarda tercihen çoğunluk kararı ile dahil edildi mi takipsizlik ve muhasebe kayıpları da kolaylıkla önlenecektir. İş dağılım adaleti de, bölge bazında ki uzmanlarca yazılımların opsiyonlu önerilerine sunulacak…

Kurallar genişletilebilir ve o konu hakkında kalifiye olanları süzmek şart tabi ki.

Yüzlerce hissedarlı bir değerleme şirketinde 1 – 2 büyük hissedar mutlaka şart elbet ki. Başlangıçta da birilerinin bu konuda adım atması gerekmektedir. En azından dernek hayali ile yanıp tutuşan bir parmak kadar insanın bu konuda adım atması gerektiğini düşünüyoruz. Pasta daraltılıyor ve Bankalar, çözüm ortaklarına iş gönderme kısmını engellemekte kararlı.

Yapı Kredi’ye şaşırıyoruz ancak Birileri ” United Değerleme Danışmanlık A.Ş.” adı altında bir Değerleme şirketi kuracak olur ve mutlaka sektörde bulunan Çözüm ortaklarını dahil etmeyi başarırsa kurulmuş olan son ve en büyük değerleme şirketi olacağı kesindir. 

“ İş modeli hazır aslında bu işin ama sorun şu BANKA bu şirkete iş verir mi? ortak olanlar başka şirkete çalışamayacak ama zaten beklersek yine bu kişiler bir şirkette çalışmak zorunda kalacak. Birlik olup tüm Türkiye’de hizmet veren bir yapı olabilir. Köşeden çıkıp büyük düşünmek gerek. ”

 Birlerinin bu konuda Ön ayak olması gerek.

Puanlama

 • 10
 • 10
 • 10
 • 10
 • 10
 • 10

  PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia