Uygulamalı Değerleme Akademisi

Nedir bu ” Uygulamalı Değerleme Akademisi ”

EksperMedia-Karikatür-Eksperin-Dünyası-3

Epey bir zamandır. Defalarca üzerine düştüğümüz bir konu olmasına karşın gayrimenkul değerleme sektöründen henüz adım atan firmayı bu anlamda göremedik. Aslında Eğitim adı altında çalışmalar yapan bir çok değerleme firmasını görüp izliyoruz. Ancak hayalimizde ki gibi saha uygulamasına dair bir eğitim bulunmamaktadır.

Gayrimenkul değerleme firmalarından bir kaçının ortak adımı olarak hayata geçirmesi gerekilen bir konu olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda yan kuruluş olarak, bir eğitim akademisinin kurulumunun gerçekleşmesi ve bu akademide belli dönemlerde saha personeli yetiştirme ve uygulamalı eğitimlere katılma şansı verilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Hep söylüyoruz ya aslında hatalı eğitiliyor ve yanlış biliyoruz…

Lisanslama Sınavında Başarısız Oldum, Şimdi Ne Olacak? yazısı itibari ile önemli konulara değinen Lisanslı Değerleme uzmanı Hakan Yıldızcı ‘nın anlattıklarından bazıları çok önemlidir.

Mesleki tecrübeyi sahadan edinen uzmanlar göz önüne alındığında, lisans almış yeni adayların mutlaka teknik ve uygulamalı eğitim karşılaştırmasında, doğru bilgiyi beynine hapsetmesi için bu akademinin çok geçmeden kurulması gerekmektedir.

Yapılacak eğitimi TDUB Değerleme faaliyetlerinde 3.Maddede talep etmektedir. Ancak bizim talebimiz TDUB’un eğitimi değil. Mesleki olarak bir değerleme firmasında, saha eğitimi alırken birebir meslek açısından teknik ve teoriyi karşılaştıracak bir eğitim düzenidir.

Mutlak bu işin ucunu bir kaç değerleme firması bir araya gelerek üstlenmeliler. Mesleğe maddi manevi büyük yatırımlar yapan ve değerleme sektörü için büyük çalışmalar yapan firmalar görülmektedir. Onlardan böyle bir adımı mutlaka beklemekteyiz.

Hangi bilgilere ihtiyaç duyulmalıdır.

Muallak bir konudur.

Değerleme uzmanı olmak için, kimi 4 teknik bölüm ister kimi sadece iş çıksın da kim olursa olsun ister, kimi lisans ister, kimi lisans + 4 teknik bölüm ister…

SPK, sınavlara girecek adaylarda sadece 4 yıllık fakülte mezunu olma şartını aramaktadır. Henüz lisans şartı tümüyle aramadığı için bankaların bir çoğu 4 teknik bölümde diretirler. Bazı konularda haklılar. Lisans zorunluluğu henüz kısıtlamalı olarak getirilmemiştir. Bu sebeple en azından profilimiz bizim talebimiz doğrultusunda belirlensin derler.

4 teknik bölümün gökten zembille Gayrimenkul Değerleme uzmanı olabileceğini söyleyen bir kural var mıdır. Hayır. Onlar da sahadan tecrübe edinirler. Yani bu süreçte lisans zorunluluğu henüz SPK tarafından dayatılmadan bankaların 4 teknik bölüm demesi çok ta doğru değildir. Elbet zeki oldukları kıstas alınır. Sayısal zekalarının yada sayısal çalışmalarının verdiği sonuç gerekçedir!

Mimarlık, İnşaat, Şehir Planlama, Harita bölümlerinde yer alan teknik bilgiler değerleme mesleğinin kilit bilgileridir. Ancak 4 teknik bölümü ayrı ayrı düşünmek doğru değildir. Birleşimi farklı bir konudur. Her birinin bilgi birikimi, elmanın 4 parça hali ile tamamlanma durumudur. Yani her firmanın 4 teknik bilginin bir elma ettiğini unutmaması gerekir.

Lakin! Değerleme firmaları tarafından yaklaşık 6 ay civarında bir süreçte eğitime tabi tutularak bir çok uzman için yutulması gerekeni beynine kazırsanız 4 teknik bölümünde buna dahil olmasını şart koşarsanız. O zaman yeni değerleme uzmanları eşit değerde değerleme mesleği bilgisine sahip olurlar.

Yukarıdaki bölümler dışında da, Emlak ve Emlak yönetimi, Gayrimenkul ve Varlık değerleme, Jeoloji mühendisliği ve diğer bir çok bölümünde kabulü şarttır. Gayrimenkul ve Varlık değerleme ise direkt mesleğe uygun bir eğitim dalı olmasına karşın henüz uygulamaya yoğun bir talep görülmemiştir.

Sonuca gelecek olursak değerleme sektörü eğitim açığı büyük olan bir meslektir. Bir dönem mesleğe, yoldan çevrilerek alınan niteliğinde bir meslekti. Bu tabirin temizlenmesi ve mesleğin gerçekten bilgi birikimi yüksek insanlardan oluştuğunu kanıtlamak istiyorsanız. TDUB desteğinde değerleme firmalarının bu konuda bir adıma gitmesi gerekir.

TDUB bu konuyu maddi olarak desteklemeli ve firmalar da hiç bir maddi kayıp yaşamadan eğitime destek vermelidir.

Eğitim Şart!!!

Puanlama

  • 10
  • 10
  • 10
  • 10
  • 9
  • 9.8

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia