Uzmanlar iş bırakma noktasında çalışıyor!

Türkiye’nin hemen hemen ilinden şikayetler alıyoruz. 

Eksper Avcılar

Son dönemde iyice tüketen bir noktada çalışıyoruz.

Ülkenin her bir yanından sürekli olarak ilgili bölgelerdeki tapu müdürü, genel anlamda müdürlükler, arşiv memurları diye diye bir çok şikayet geliyor. Değerleme uzmanları, onlar için kimsenin yada hiç bir kurumun var olmadığından emin.

Sürekli sosyal hesaplarda, sahada, bireysel görüşmelerde, başvurularında dertlerini dile getirmelerine rağmen (çünkü basit sorunları bile çözecek bir kurum bilmiyoruz biz) halen 10 sene önceki gibi herhangi bir gelişime dahil olmayan süreçlerde sürünüyorlar…

Lisanslı yada lisanssız uzmanlar aynı şekilde sahada bir ortak payda da değerleme faaliyetlerini yürütmektedirler. Resmi kurumlardan tutunda diğer tüm çalışmalar, birer değerleme çalışmasıdır. Her birinin ayrı bir sıkıntısı ve ayrı bir problemi bulunmaktadır.

İçlerinde en büyük sorunlardan bazıları, Belediye ve Tapu müdürlükleridir.

Uzmanlar, Belediyeler için kaymakamlıklara, Tapu müdürlükleri için de bölge müdürlüklerine mutlaka şikayetlerini belirtmektedirler.

Belediyeler için artık en büyük koz BİMER dir.  Bu yol ile tüm sektörün ilgili bilgilendirmeyi yaparak İç İşleri Bakanlığını harekete geçirmesi talep ediliyor. Çünkü belediyelere hükmedecek tek merkezi nokta bu bakanlıktır.

Çözümün de en pratik yolu olarak herkesin ortak kararı, sistemin bir E-Devlet harç ekranı / sistemine bağlanması ve sabitlenmesidir. Bu sabit tutar ile birlikte iş başına harç ödemesi (Yani il/ilçe/ada/parsel adına bir harç ücreti yatırmak. Örn; 50:TL gibi) yapılarak ilgili tapu bilgileri akabinde belediyelere gidilmesi ve dosya talep edilmesidir. Düşünün devletin kasasına direkt olarak harç ücretleri nasıl akıyor. Bakın o zaman vatandaşın belini büken ve vatandaşa dolaylı yoldan Banka-Firma-Belediye çizgisinde kasalarını haksız yere dolduran belediyeler, o zaman da bu haksız kazançları sağlayabilecek mi?

– Talep; bir şirket yetki belgesi ve bir E-Devlet harç ücreti yeterli olacak şekilde evrakla ilgili belediyelerden dosyanın talep edilmesi ve inceleme işlemlerinin gün saat kısıtlaması olmadan yapılmasıdır. Değerleme uzmanlarının talebinde ki bu netliğin bir amacıda dosyaları kimlerin incelediği ve hangi kurumların bu konularda yetkili olduğu uygulamasıdır.

Tapular içinde Aynı şekilde uzmanlar, belediyeler de olduğu gibi Tapu müdürlüklerinde de şikayetlerini bölge müdürlüklerine yapmalarına rağmen gelen cevaplarda;

Her ilçe tapu müdürlüğünün, ilgili müdür tarafından alınacak kararla o bölgenin koşuluna göre, durumuna göre serbestçe cirit atabileceği bilgisi gelmektedir. Doğru olmayan bu davranışın da acilen düzeltilmesi talep ediliyor. Tapu müdürlüklerinde tescil, devir, satış, alım gibi bir çok işlemde onlarca evrak istenir ve bu işlemler uzun soluklu işlemlerdir. Ancak devrim gibi bir işlem olan TAKBİS evrakı bir türlü doğru bir sistemde kullandırılmıyor. Yani almış olduğunuz evrak ile gittiğiniz tapu müdürlüklerinde yetkili oldunuz ve görmek istediğiniz bir mimari projenin olduğunu belirtirsiniz. Yapmak istediğiniz tek şey dosya içerisinde yer alan bir mimari proje inceleme işlemidir.

Her şey hazırdır. Kat irtifakına esas mimari proje, sizi dosyasında beklemektedir. Arşiv memurunun Takbis+Yetki karşılığında onu size göstermesi gerekmektedir.

Ammaa dur. Her şey o kadar kolay olursa ne keyfi kalır. Sen! Git yarım saat sonra gel, Bekle biraz yoğumun, Dur yolcu acelen mi var, Öğlede önce gel ada parsel yaz, öğleden sonra gel projene bakarsın. Ne gereksiz bir zaman kaybı değil mi!

Halbuki İstanbul öncülüğünde AVCILAR ve ZEYTİNBURNU ilçelerinde kıymetli tapu müdürlükleri var. Arşiv görevlilerine, görevlerini layıkıyla yaptıkları için teşekkür ediyoruz. Alınan Takbisleri sistemden kontrol edip bir sonraki güne dosyaları hazırlıyorlar. Saatini, zamanını biliyorsun ve gerekli zaman diliminde incelemeye gidiyorsun.

Aynı şekilde İstanbul BAĞCILAR belediyesi var. Sadece yetki belgesi ve harç ücreti yatırıyorsun. Siz düşünün gerisini…

Her şey o kadar kolay değil diyenlere gelsin. Her istediğin her zaman olamaz, olmuyor, He diye yapamıyoruz diyenler var sektörde…

Bakın var uygulamaları.

Örnek olarak tapu bölge müdürlüğüne başvuran bir uzmana gelen cevap;

Tapu bölge müdürlüğü değerleme uzmanı cevap

Birde bir uyarı yapalım, resmi kurumlarda kavga yapmamaya, sürekli memurları taciz etmeye çalışmayın. Bu durum işi yokuşa sürer. Ama şunu da unutmayalım yasalar, kanunlar, tebliğler önemlidir.  Birileri bu konularda açık bıraktığı sürece her türlü soruna açığız anlamına geliyor!!!

Puanlama

  • 1
  • 1
  • 1
  • 1
  • 1
  • 1

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia