Ankara ‘ da vatandaşın tapu bilgileri çalınmış

ANKARA’da 1 milyon 568 bin kişinin tapu bilgilerinin çalındığı ortaya çıktı. Organize polisi, vatandaşın tapu bilgilerini çalarak başta emlakçılar olmak üzere isteyen herkese 500 lira karşılığında satan S.A., N.A, M.G. ve N.A.D.’yi gözaltına aldı. Polis, şimdi şüphelilerin tapu bilgilerinin nasıl temin ettiği, tapu dairelerinde kimlerle bağlantılı olduğu araştırıyor.

TAPUNUN VERİ BANKASI ÇALINDI

Satmak istediği evinin değerini öğrenmek için emlak ofisine giden bir vatandaş, burada adını soyadını söyledikten sonra emlakçının bilgisayara girerek tüm tapu bilgilerini söylemesiyle şoka uğradı. Burada kendisine “Ankara’daki herkesin tapu bilgilerine ulaşabiliriz” bilgisi üzerine vatandaş polise ihbarda bulundu. Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri ihbar üzerine çalışma başlattı. Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatıyla teknik-fiziki takip başlatan polis, tapu bilgilerinin organize şekilde elden ele geçtiğini belirledi.

1 MİLYON 568 BİNİ KİŞİNİN BİLGİLERİ ELLERİNDE

Yapılan çalışmada Ankara’daki 1 milyon 568 bin kişiye ait tapu bilgilerinin çalındığı ortaya çıktı. Tapu verilerini ele geçirenlerin, bu bilgileri ise 500 lira karşılığında sattığı belirlendi. Tapu bilgilerinin başta emlakçılar ile bazı banka, kredi kurulaşlarına satıldığı öğrenildi. Polis, teknik-fiziki takibin ardından operasyon başlattı. Operasyonda tapu bilgilerini satan S.A., N.A, M.G. ve N.A.D.’yi gözaltına aldı. Operasyonda harddisklere yüklü vatandaşların tapu bilgileri de ele geçirildi. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüpheliler 20’şer bin lira kefalet ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

TAPU DAİRELERİ MERCEK ALTINDA

Polisin yaptığı detaylı incelemede tapu bilgilerinin 2012 yılından ele geçirildiği öğrenilirken, bu bilgilerin de yıllara göre güncelendiği de kaydedildi. Polis, şimdi şüphelilerin tapu bilgilerini nasıl temin ettiği, tapu dairelerinde kimlerle bağlantılı olduğunu araştırıyor. Yapılan değerlendirmede tapu bilgilerinin şüphelilere içeriden sızdırıldığı ve şüphelilerin içeriden destek aldığı kaydedildi.

GÖZLER LİSANSLI DEĞERLEME FİRMALARI VE TDUB ‘A ÇEVRİLİYOR

Son yıllarda gelişen ve yeniliklerle her geçen gün teknolojinin de yardımı ile yeni çalışmalar yapılan Gayrimenkul Değerleme sektörü akla geliyor. Sektöre son olarak Tapu Kadastro Müdürlüğü ve Türkiye Değerleme Uzmanları Birliğinin ortak yürüttüğü çalışmalardan olan TAKBİS sistemi sunulmuştur. Bu sistem Lisanslı Değerleme Uzmanlarının istedikleri tapu bilgileri doğrultusunda ada, parsel ve var ise bağımsız bölüm detayında istedikleri tapu takyidat bilgisine ulaşmasını sağlamaktadır. Bankaların değerlemesini talep ettikleri gayrimenkullerin takyidat bilgilerine ulaşmayı sağlamaktadır.

Bu sistem 5 yıldan fazla bir süre zarfında büyüyen ve genişleyen sektörün tapu müdürlüklerinde kaybettikleri zamanlarını ortadan kaldırmayı sağlamıştır. TAKBİS sistemi yalnızca değerleme firmalarının değerlemesini yapacağı gayrimenkul için almaları kısıtlı olan bir sistemdir. Suistimale açık olduğu gözlenebiliyor ancak, TDUB bu konuda resmi olarak aldığı statü, yayınladığı disiplin yönetmeliği, yaptığı duyurular ve çalışmalar itibari ile aykırı davranan ilgili firmaların lisanslarını iptal etmeye kadar ağır cezalar vermeye hazırdır.

Tapu bilgilerinin TAKBİS sistemini suistimal ederek dağıtılması hiç bir değerleme firmasının göze alacağı bir konu olmadığından yalnızca bilgilendirme amaçlı bir konudur.

TDUB TAKBİS Sisteminin Amacı Dışında Kullanımının Önlenmesine Dair Açıklama – 20 Haziran 2014 tarihinde yapmıştır. Okumak için TIKLAYINIZ

Tapu Bilgileri Sorgulama – Türkiye Gov Tr Ekranı

Türkiye Gov Tr ve Tapu Takbis Sistemi ile Takyidat Bakmak ve Tapu Bilgileri Sorgulamakr

 

Tapu Bilgileri Sorgulama Ekranı

Kaynak : HürriyetO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia