Yapı Kredi İlk lisans şartı kararını ” Kayseri ” olarak belirledi…

Yapı Kredi Lisans zorunluluğu çalışmalarına başladı !!!

Yapı kredi logo lisans belge

Yapı Kredi bankasının yalnızca lisanslı uzmanlara iş yaptırma zorunluluğu olarak ilk pilot çalışmayı ” Kayseri ” sınırlarında başlattığı öğrenildi.

Bir süredir sosyal medya ve ağırlıklı olarak Facebook Gruplarında dönen tartışmaya Yapı Kredi tarafından nokta koyuldu.

Tartışmalara ve paylaşılan bilgilere göre Yapı Kredi, Kayseri sınırlarında yalnızca Lisanslı Değerleme Uzmanları ile çalışabileceğine dair ilgili maili hizmet alım sağladığı / çalıştığı değerleme firmalarına yönlendirdiği öğrenilmiştir.

O tartışmaların en sonuncusuna karşı yazılan kısa bir metin ise şöyledir;

Lisanslı – lisansız eksper tartışmaları süre dursun, Yapı Kredi Bankası Spk Lisanslı eksperlerle çalışma kararı almış arkadaşlar. Genel Müdürlükten gelen maile göre; “2016 yılı itibariyle Kayseri ilinde GYS’de tanımlı değerleme uzmanları kontrol edildiğinde 26 firma ile çalışılmakta olduğu görülmüş ve yönetim içinde alınan idari kararla, Kayseri ilinde sadece SPK lisansına sahip uzmanları çalıştıran değerleme firmalarıyla çalışma zorunluluğu getirilmiş, Spk lisanslı olmayan değerleme uzmanları kapasite listesinden çıkarılacakmış. Diğer büyük iller için de benzer çalışma yapılacakmış.” Öncelikle Kayseri ilinde uygulama yapılması düşünülüyormuş, ne kadar bir süre içerisinde bu karar uygulanır yada uygulanmaz bilemiyorum. Ancak böyle bir karardan önce, o ildeki toplam lisanslı eksper sayısına bakılarak aksiyon alınması daha doğru olurdu. 

Akabinde İNVEX sistemine geçen Şekerbank’ın da yalnızca Lisanslı Değerleme Uzmanlarına kullanıcı kaydı yaptığı ve yalnızca Lisanslı Uzmanlara ilgili sistem için İsim ve Şifre verdiği alınan duyumlar arasında…

Değerleme sektörü Lisanslı uzmanlar doğrultusunda daralmaya gidiyor. Lisanslı uzmanların yeterliliği henüz olması gereken kapasitenin bile altında durmasına karşın, bu adımlar sektörü olması gerek zamanda yapılmadığından zora sokacak gibi görünüyor…

Sektör için hayırlı uygulama hangisi ise onun peşine düşülür. Umarız ki en hayırlı sistem takip edilir…

Puanlama

  • 6
  • 7
  • 6
  • 8
  • 9
  • 7.2

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia