Yapı Kredi ” yeni tanımlamalarda mutlaka lisans şartı arayacak ”!

Yapı Kredi Bankası lisanslı uzman şartında ilk adımları genel anlamda başlattı…

Yapı kredi logo lisans belge

Gün içerisinde edindiğimiz bilgiye göre Yapı Kredi artık Türkiye genelini kapsayan bir çalışmaya başladığın duyurmuş.

İlgili duyuru ise şöyledir;

Bankamıza hizmet verecek Değerleme Kuruluşları için,

2016 yılı içerisinde yapılacak “ değerleme uzmanı “ tanımlamalarında, “ SPK Gayrimenkul Değerleme Lisansı” olması zorunluluğu getirilmiştir. ( İdari karardır. )

Bu nedenle “ SPK Gayrimenkul Değerleme Lisansı” olmayan uzmanların tanımlamaları için tarafımıza mail gönderilmemesini önemle rica ederiz.

Diğer yandan şuan GYS’de uzman tanımı olup, “ SPK Gayrimenkul Değerleme Lisansı” olmayanların da bir an önce lisans almaları için efor göstermeleri önem arz etmektedir.

Önümüzdeki dönem lisansı olmayan uzmanlar, aynı İL’de ikamet eden lisanslı uzman sayısı yeterli olduğunda sistemde pasif duruma getirileceklerdir !

Yani bu yazıya göre artık, Değerleme konusunda hizmet aldığı değerleme şirketlerinde yeni tanımlanacak tüm firma çalışanlarında ” Mutlaka Lisans Şartı ” genel kural olarak aranacaktır.!!!

Bu sebeple Yapı Kredi ile çalışan Değerleme şirketleri mutlaka, ya yeni alımlarını lisanslı uzman şartı ile gerçekleştirecek, ki bu artık bir şart!!! ya da mevcut personelini bir an önce lisans sahibi olabilmeleri için ( Maddi ve Manevi ) eğitim ve lisans alımı aşamasında destekleyecek…

Uygulamanın süreci, tahmini olarak aktif ve yeni olarak firmaya dahil edilen çalışanlarda lisans şartı arama olarak gelen mail sonrasında başlamıştır. Akabinde Yapı Kredi Kayseri Kararı haberinde olduğu gibi başlattıkları kural gereği sisteme il il devam edecekler. Süreci devam ettirerek uygulama ise şayet o ilde yeterli lisanslı uzmanın var olduğuna kanaat getirilirse il il kısıtlanacak ve mutlaka yeni alım yada mevcut personel de olsa dahi lisans şartı o ilde istenecek. Nitekim Kayseri başlangıcı olmuştur. Benzeri illerin yakın tarihte var olacağı kanaatindeyiz.

Daralan sektörde sistem değişikliğine adım atan Yapı kredi, yapılması gereken bir uygulamaya öncülük ederek değerleme sektörüne hayırlı bir harekette bulunmuştur.

Yumurtanın varlığı hissedilmeden mevcut personel daha fazla çaba harcama noktasına gelemeyek düşüncesi hakim gi bu duyurular yapılıyor. Kısa kısa şartlama işlemleri ile başlatılan uygulamanın doğru ve yerinde bir karar olduğu konusunda hemfikiriz. Çünkü yanlış olan birden değişim yapmaya çalışmaktır…

Mevcut değerleme sektörü, firmaları ve çalışanlarının bankanın hacmine yeterli olduğu görülmüş ve değişime yeni alımlarla başlanması ile güzel bir hareket yapılmış. Mutlaka mevcut personelin lisans alımı bir şekilde sağlanmalıdır.

Yapı krediyi ılımlı yaklaşım ve lisans alımının önemini arz eden çalışmasından dolayı kutluyoruz…

Ayrıca bu adımla Türkiye’de Değerleme sektöründe ilk lisans şartı zorunluluğu arayan banka olarak tarihe geçmişlerdir. ( 27.01.2016)

Puanlama

  • 9
  • 7
  • 6
  • 9
  • 10
  • 8.2

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia