Yatırımın yeni gözdesi öğrenci yurtları!

Sadece son 1 yılda yüzde 34 artan üniversiteli öğrenci sayısına rağmen, barınacak yurt sayısı yeterli değil. Milyonlarca aile için de ihtiyaç olarak beliren yurtlar, gayrimenkul sektörü için de cazip bir yatırım fırsatı sunuyor.

Eksper Değerleme Emlak Uzman Eğitim

Vakıf üniversitelerinin de etkisiyle öğrenci sayısı ciddi oranda artmasına rağmen, oluşan talebi karşılayacak yurt bulunmuyor. Aslında bu durum bir ihtiyaç olarak da belirince, öğrenci yurtları gayrimenkul sektörü için önemli bir yatırım potansiyeli oluşturuyor. Şehir dışında okuyan öğrenciler ve ailelerinin başta gelen sorunu kalacak yer bulmak olunca, bu yatırımın her dönemde hazır müşterisi de bulunuyor.7

İstanbul başta olmak üzere Türkiye genelinde öğrenci sayısında yaşanan yüzde 34’lük artışın yurt yatırımını cazip kıldığını ortaya koyuyor. Buna göre, 2015 yıl sonu itibariyle İstanbul’da 9’u devlet, 44’i özel üniversite olmak üzere toplam 53 üniversite bulunuyor.

DEVLET YURTLARI YETERSİZ

Araştırmaya göre 2015 yıl sonu itibariyle İstanbul’da 181’i kız, 145’i erkek, 44’ü karma olmak üzere 370 öğrenci yurdu bulunmasına rağmen talebi karşılamıyor. Anadolu yakasında bulunan yurtların 23 bin öğrenci kapasiteli, Avrupa yakasında bulunan yurtların ise 51 bin kapasiteli olduğu belirtiliyor. İstanbul’daki yurtların yönetimsel dağılımına bakıldığında ise devlet üniversitesi yurtlarının toplam kapasitenin yüzde 14’ünü, vakıf üniversitesi yurtlarının yüzde 24’ünü, KYK yurtlarının yüzde 24’sini, özel yurtların ise yüzde 40’ını oluşturduğu görülüyor.

Havaalanı çevresinde konut için potansiyel

Uzmanlar, bütün göstergeler değerlendirildiğinde yurt sektörü açısından en çok Avrupa yakasında Havaalanı bölgesinin potansiyel taşıdığını ileri sürüyor. Bunun dışında kentin merkezi bölgeleri olan Fatih, Beyoğlu, Şişli ve Beşiktaş ilçelerinde yurt yoğunluğu fazla olmasına karşın, bu bölgelerdeki yurtların niteliksel anlamda yetersiz kalması sebebiyle yurt talebinin devam edeceği de araştırma raporunda belirtiliyor.

Haber: YeniŞafak

Puanlama

  • 9
  • 9
  • 9
  • 9
  • 9
  • 9

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia