Yeni strateji; Ekspertiz değerinin yarı fiyatına satılıktır

20 Maddede Çakal Emlakçıdan Korunma Rehberi ile Emlakçılara karşı dikkat edin

Yeni strateji; Ekspertiz değerinin yarı fiyatına satılıktır!

Son dönemde artışa geçen bu ilanlar akıllara şu soruyu getiriyor. Bu uçurum niye? neden? hepimiz kardeş değil miyiz? Neden 100.000.000.,-TL olan bir oteli 50.000.000.,-TL bedele satarlar. Neden bir alıcı 100.000.000.,-TL bedelli yeri 50.000.000.,-TL bedele alınca kuşkulanmasın?

Devreler yanmaya başladı kusura bakmayın biraz saçmaladık. Haklı değil miyiz?
Sorun gayrimenkul danışmanlarının, ticari uğraşı içerisinde olanların, bir kısımlarının, simsar olanları 🙁

Tamam tamam başlıyoruz; Gayrimenkul danışmanları, gayrimenkulün alıcı ve satıcı buluşması işleminden tutun da alım satımına kadar ki tüm hareketleri takip etmek zorunda olan ve bu işten hakkı kadar olanı alarak kazancını bu şekilde sağlayan kişilerdir. Ancak şöyle bir şey var ki ” Gayrimenkul Danışmanlığı ” nı aşıp ” Emlak Simsarlığı ” yapanlar bu işin tadını biraz kaçırmaktadırlar. Tadını kaçırdıkları gibi bir çok kişinin de ekmeği ile oynamaktadırlar. Yasal bir kurumsalı olmayan mahalle emlakçısı adı altında iş yapan kişiler olarak, yasal anlamda tüm belgelere sahip olan danışmanların işlerini engellemek yanı sıra Gayrimenkul Değerleme sektörünü de bir boşluğa atmaktadırlar.

Gayrimenkul Değerleme raporunun %50 sine otel, fabrika şeklinde ilanlar koymak, Değerleme sektörüne darbe vurmaktadır. Şayet ilgili gayrimenkul o fiyata satılabiliyorsa burada bir yanlışlık doğuyor. O zaman eksper mi hata yaptı. Yada eksper o yüzlerce raporu hatalı mı yaptı. Çünkü yüzlerce ilan mevcut ilan sitelerinde. Eksper hata yapmadıysa bu durum tamamen ilanı pazarlamanın yalan beyanı.

Nerede var %50 sine gayrimenkul satışı haydin toplanalım gidelim. Birileri bedava gayrimenkul bulmuş, birde üstüne değerlemesini yaptırmış. Hayattaki tek emeli de %50 sine, yani yarı fiyatına satmak.

Yarı fiyatına satmazsa uykuları kaçarmışcasına ilan koymaya devam eden simsarlardan biri ile bugün karşılaştık diyelim. Muhabbet aynen şöyle.

Sıradan bir tapu müdürlüğünün yakınında bulunan bir çıktı alma merkezine giderek ilgili çıktıları alırken, çıkan evrakları görüp muhabbete başlamak isteyen malum simsarın sorularına maruz kaldık.

– Eksper misiniz? (Evet)

– Tamamına kredi çıkarabiliyor musunuz? (Hayır! Öyle bir şey yok!)

– Biz çıkartabiliyoruz! Biz istediğimiz yere istediğimiz krediyi çıkartabiliyoruz? (Şaşkınlık ve Kızgınlık Aynı işarette yok o yüzden böyle yazıyoruz ( ” 🙁 ” )

– Şu bankanın, Şu firmadan, Şu eksperini çağırıyoruz geliyor yazıyor gidiyor. Siz nasıl yapamıyorsunuz ki?

diye diye devam eden simsar muhabbeti akıllara şunu da getiriyor. Bu adam oturup akşama kadar o bölgede yüksek yüksek ilan fiyatlarını Türkiye’nin en çok kullanılan sayfalarından birine yazmaya devam ediyor. Sanıyor ki oraya yüksek değerlerde ilan girersek, eksper ilanları görür yüksek yazar. Bu da bir simsar oyunudur. İşinin hakkını vermeyen. Acemi olup ta emsal aramayan eksperler bu tuzağa düşebilirler…

Örnek bir işlem görün. Çok saygıdeğer müşterimizi selamlıyoruz bu bilgiden ötürü…

Emlak Simsarının Müşteriyi Arayıp Söylediği Eksper Yorumu

 

İşte işin özeti şu; bankalar sadece kredileri çıksın, bol kredi satalım, parayı satalım, faize faiz katalım demeye devam edecekler. Emüşteriyi getirdikleri için çok daha değerlidir ”Emlakçı”. Eksperin işini ne zorluklarla yaptığının bir önemi yoktur.

Ekspere yeri geldiğinde açıp ağzını ve yumup gözlerini saydıran banka, daima yalancı ağızların söylediklerini dinler. Eksper ” Emek ” harcamış değer tespit etmiştir ama hiç bir önemi yoktur bu değerin banka için. Krediyi çıkarıyor mu? çıkarmıyor mu? Müşteri ne dedi bu bedele acaba…

Bir müşteri tabir-i caizse kazık dahi yemek uğruna aldığı dairenin bedelinin raporda düşük olması durumunda, değer buymuş demek yerine daima eksperin değeri düşük yazdığını düşünür. Bankacı da aynı şekilde müşterisinden duyduğu ile açar ağzını yumar gözünü.

Bir diyalog;

– Merhabalar bir rapor için rahatsız etmiştim,

– Buyurun,  

– Bir değer yazmışsınız da biz bu değeri çok düşük bulduk,

– Nasıl yani anlayamadım,

– Yazdığınız değeri düşük bulduk hatalı bir işlem var burada tekraar incelemenizi isteyeceğiz,

– Neye göre tespit ettiniz değerin düşük olduğunu tekrar bir rapor mu düzenlediniz,

– Hayır müşterimiz öyle söyledi,

– Anladım, bölgede gidip araştırma yapmadınız, çevreyi gezmediniz, gözlemlemediniz, emlakçılarla görüşmediniz, emsal incelemediniz, neye göre tespit ettiniz dediğimizde de sadece müşterinin  beyanını söyleyebiliyorsunuz…

Müşterinin beyanı esastır 🙂

Mesleğimizde hayırlısı…

Puanlama

  • 5
  • 7
  • 9
  • 5
  • 10
  • 7.2

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia