Zeytinburnu’ndan ÇILGIN bir dönüşüm teklifi!

Zeytinburnu Belediyesinde Yerinden Etme Dönüşümü!  Zeytinburnu burnunu vatandaşın emeğine dikmiş! Dönüşüm adı altında hakka girmeye hazırlanıyorlar!

Zeytinburnu Belediyesi Meclisi’ne bugün bölgedeki kentsel dönüşüme ilişkin çok tartışma yaratacak bir teklif getiriyor. Çırpıcı, Veliefendi, Sümer, Yeşiltepe, Seyitnizam ve Nuripaşa Mahalleleri’ni kapsayan teklifte kentsel dönüşümü Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile yürütmek için yetki talebinde bulunuluyor. Teklif kabul edilirse TOKİ neredeyse Zeytinburnu’nun yarısında kentsel dönüşüm faaliyetlerini yürütecek.

En dikkat çekici ayrıntı ise kentsel dönüşüm kapsamında yurttaşların evlerin “öncelikle değişim yöntemiyle” değişime uğraması teklifidir. Bu bölümü göre TOKİ yurttaşın kentsel dönüşüme giren evinin yerinde değil de başka bir bölgede keyfe keder yeni ev verebilecek. 

Hala yargı kararına karşın tıraşlanmayan 16.9 Kuleleri’nin de yer aldığı 1. derece deprem kuşağında olan Zeytinburnu son yıllarda birçok rezidans projesinin adresi oldu. 13 mahalleden oluşan ve Marmaray ile daha da değerlenen Zeytinburnu’nda şimdi 6 mahalleyi kapsayan kentsel dönüşüm çalışmaları başlatılıyor. Dönüşüm sürecini ise ilçe belediyesi TOKİ ile yürütmek istiyor. Zeytinburnu Belediyesi İmar Komisyonu’na konuya ilişkin önceki gün çok tartışma yaratacak bir teklif geldi. Teklifte ilçe belediyenin TOKİ ile 6 mahallede kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirebilmesi için belediye başkanına ile TOKİ arasında “protokol yapma yetkisi” verilmesi isteniyor. Teklifte “hak sahiplerinin tespiti, hak sahipleri ile uzlaşma, dönüşüm alanındaki hak sahiplerinin mülkiyetini öncelikle trampa (takas) yöntemini benimseyerek TOKİ adına devir alma, bedeli karşılığında ya da trampa yöntemi ile TOKİ ile ödeşme, kamulaştırma vs gibi” işlemlerin yapılacağı belirtiliyor.

CHP’li Meclis üyesi mimar Esin Hacıalioğlu teklife “ret” oyu kullanacaklarını belirterek “Vatandaşa nerede ev verecekleri belli değil. Komisyonda sorduğumuzda TOKİ maliyetine ev verecek deniyor. Yetki talebinin ayrıntıları açıklanmıyor. Teklifin içeriği yok. Teklifte hiçbir ayrıntı da yazmıyor. Bu teklif kabul edilirse insanları şehrin bir ucuna sürebilecek yetkiye sahip olacaklar. Kentleşme anlamında her türlü yetkiye sahip olacak. Ayrıca bu teklif bir anlamda da ‘biz Zeytinburnu’nda kentsel dönüşümü başaramadık, TOKİ’ye devrediyoruz’ demek” diye konuştu.

Haber : Cmhryt

Puanlama

  • 8
  • 8
  • 8
  • 8
  • 8
  • 8

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia