Ziraat Bankası neden toptan kıyıma gitti !!!

Hafta başında ” Değerleme Sektöründe Yılın İlk Depremi ” şeklinde bir haber yayınlanmıştı.

Değerleme Sektörü Şiddet Tehlike Darp Dayak

Haber metni başı ise aynen şöyledir;

” Gayrimenkul değerleme sektöründen hizmet alımı konusunda belki de en büyük alıcı konumunda yer alan Ziraat Bankası tarafından yılın ilk mesai gününde “bazı” lisanslı değerleme firmalarının üzerini çizdiği ve sözleşmeleri iptal ettiği iddiası ne yazık ki sosyal medyaya yansımış durumdadır. ”

Araştırmaya çalıştık !!!

Değerleme Sektöründe Yılın İlk Depremi başlığı altında detayları belirtilen haber akabinde sosyal medyada bazı firma isimlerinin belirtildiğini gördük. Ne yazık ki içlerinden bazılarının, pastasının büyük bir diliminin Ziraat Bankasına ait olduğu belirtilmiştir. Hizmet verdiği banka olarak yalnızca Ziraat bankası ile çalışanların bile olduğu belirtilmiştir.

Konu ile ilgili Ziraat Bankası tarafından herhangi bir bilgilendirme yada açıklayıcı, kısa da olsa bir bilgiye ulaşılamamıştır.

Yalnızca maillerin var olduğu bilgisi söylenmektedir. Ancak gelen mailler ve duyumlar sonucunda banka tarafından firmaların üzerilerinin çizilme sebebinin, ziraat bankasının bir süredir bölge yapılanması adı altında firmalardan Trabzon, Malatya, Konya, Adana, Bursa, İzmir, Diyarbakır, Gaziantep, gibi illerde bölge açmasını talep etmesi ve bu taleplere göre incelemeye gitmesi sonucu ortaya çıktığı öğrenilmiştir.

Banka tarafından firmalara ait bölgelerin bir şekilde incelemeye alınması, bir şekilde bağlantıların yada diğer kollardan detaylarının incelemesi sonucu, boş müdürlükler, gerçek dışı var edimler, çözüm ortaklarını bölge merkezi gibi gösterme ve o çözüm ortaklarının başka kimliklerle farklı firmalar üzerinden iş alma çabaları sonucu bu karara varıldığı edinilen bilgiler arasında. Ayrıca siyasi sebepler gibi yansıtılmaya çalışılmış olsa bile söz konusu bu hareketin tamamı ile çalışma sistemine ve sadece kurallara dair yapıldığı görülebiliyor.

Her ne kadar bilgilerin kesin bir dayanağı olmasa da, sahada bu söylentilerin varlığından bahsedilmektedir.

Büyük bir çizik atma işlemi sonucunda ziraat bankasının halihazırda kalan yada kalması belirlenen 6 firması ile yola devam ettiği belirtilmiştir. Hizmet alımına devam edilmesi belirlenen 6 firmanın da sektörde öncü ve eski firmalar arasında olduğu görülmektedir.

Şimdilerde aynı sektörde paydaş olunan ve firmalardan çıkarılacak arkadaşların, sayısının epey bir fazla olacağını düşünmekte insanı rahatsız ediyor.

Konuyu düşündükçe, şirketlerden epey bir bölge talebi olan bankanın aslında hatanın büyük bir payına sahip olduğunu düşünüyoruz…

Her bir bölge açma işleminin maliyetini ve kadroya alımları hesaplayın, her bölgenin firma üzerindeki yükünü katın. Değerleme şirketlerine bu bankanın ne kadar iş sözü verip ne kadar iş gönderdiğini düşünün. Akıl sır erdirilemiyor.

Söz verilen işlerin gelmediğini belirtiyor firmalar. Özellikle Trabzon için birden fazla firmadan yorum alınmış ve bölgelerin yatışta olduğunu, herhangi bir söz verilen iş potansiyelinin oluşmadığını belirtiyorlar…

Tahmin üzeri söylüyoruz;

O kadar firmaya bölge açtırıldı ve dünya masraflar yaptırıldı. 

Bölge açımı hatasının telafi edilmesi için en kolay yolun ise firmalar üzerinde suç bulma olduğuna kanaat getirildi. ( bu bir tahmin )

Bu tezi çürütmek kolaydır.

Yeni anlaşılan firmalar da da aynı şekilde bölge dayatmasına devam edilirse söylediğimiz şeyden kaynaklı olmadığını anlar ve farklı sebepler ararız. Ki edindiğimiz duyumlara göre yeni anşaşmalara başlayacaklarmış…

Ancak mevcutta devam edilen firmaların zaten kurumsal ve büyük ölçüde mevcut bölgeye sahip olduğunu biliyoruz. 

Değerleme şirketlerinin kapatılması sonrasında muhtemel sektörel işsizlik çoğalımı artacağını düşünüyoruz.

Haber metni bir varsayım üzerine hazırlanmıştır. Hiçbir teknik dayanağı henüz bulunmamaktadır.

Puanlama

  • 5
  • 8
  • 7
  • 6
  • 10
  • 7.2

    PuanO bir eksper O bir canlı O bir sektör sevdalısı İşte karşınızda EksperMedia